skip to Main Content
+90 212 969 54 61 info@aishwabeauty.com
DİYABETTE BESLENME SORUNU VE ÇÖZÜMLER

DİYABETTE BESLENME SORUNU VE ÇÖZÜMLER

dengeli beslenme

DİYABETTE BESLENME SORUNU VE ÇÖZÜMLER

 • Dyt. Yağmur ATILGAN Beslenme Tedavisini İyi Bir Şekilde Uygulamak Bize Ne Kazandırır ?
 • Kan glikozunu normal bir düzeyde tutar
 • Kan yağlarının düzenlenmesini sağlar
 • Uygun vücut ağırlığı sağlar
 • Çocuklarda uygun büyümeyi ve gelişmeyi sağlar
 • Diyabetin komplikasyonlarını (böbrek , göz hasarı ve ayak yaraları, kalp damar hastalıkları , nörolojik bozukluklar , hipoglisemi ve hiperglisemi önler)
 • Yaşam kalitesini ve süresini artırır.

ŞEKER HASTALIĞINDA BESLENME TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

 1. Besin çeşitliliği sağlanmalıdır.

TAHILLAR SEBZELER MEYVELER SÜT ET

Besin piramidinde önerildiği gibi vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini ( CHO, Protein , yağ , vitamin ve mineral) dengeli bir şekilde almak için çeşitli besinler yenmelidir. 2. Günde en az üç ana üç ara öğün beslenilmelidir. Yemeklerin miktarı ve cinsinden daha da önemli olan tüketildiği zamandır.

Özellikle 3 ana, 3 de ara öğün düzeninde beslenen diyabetlinin yiyecek miktarlarını da doğru alması ani bir şekilde şeker düşmesi( hipoglisemi) ve şeker yükselmesini (hiperglisemi) önler.. 3. İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır.

beslenmede sebzenin önemi

Şişman kişilerde aşırı kiloya bağlı olarak insülinin etkisi azalmakta ve bu olay kilo artışı ile daha belirgin hale gelmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme programıyla ideal ağırlığa ulaşıldığında insülin yeterli hale gelecek ve kan şekerinin normal düzeyde kalmasına yardımcı olacaktır. 4. Besinler doğru hazırlanmalı, doğru pişirilmeli ve doğru saklanmalıdır.

 1. Ekmek ve diğer tahıllar yeterli miktarda tüketilmelidir. 6. Posa tüketimi arttırılmalıdır. POSA • Kan şekerini yavaş yükseltir • Bağırsak çalışmasını düzenleyerek kabızlığı önler, • Tokluk hissi verir ve böylece kilo kontrolünü sağlar, • Kanda yağların yükselmesini ve kanser yapıcı maddelerin atılmasına yardımcı olur Diyette POSA Nasıl Daha Fazla Tüketilebilir? Beyaz ekmek yerine tam buğday, tam tahıllı, kepekli gibi posalı ekmekler tüketerek Pirinç yerine bulgur, makarna tüketerek Meyve suyu yerine/ taze meyve, bol salata ve sebze tüketerek, Kabuklu yenebilen meyveleri kabuklarıyla tüketerek Bol posalı kuru baklagiller tüketerek diyette posa miktarını arttırabilirsiniz. (haftada 2-3 kez) 7. Şeker tüketimi azaltılmalıdır.

şekere dikkat

Şeker, bal, pekmez, reçel, çikolata, şekerleme, meşrubat, kola, hazır meyve suları gibi basit karbonhidratlar kan şekerini hızlı yükselttiği için tüketilmemeli. 8. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. 9. Doymuş yağ tüketimi azaltılmalıdır. Besinlerle alınan fazla yağ ve kolesterol şişmanlığa ve kalp-damar hastalığına neden olabileceğinden sınırlanmalıdır. Bunun için ne yapabiliriz? – Etli, tavuklu yemeklere ayrıca pişirirken yağ eklenmemeli. Kendi yağıyla pişirilmelidir. – Kırmızı et yerine tavuk, balık, hindi eti daha çok tercih edilmelidir. – Haftada 1–2 porsiyon balık tüketilmeli – Sakatatlar, salam, sosis, sucuk gibi yağlı besinler yenmemeli – Yemekleri pişirirken kızartma yerine ızgara veya fırında pişirme, buğulama tercih edilmelidir. Özellikle diyabetle birlikte kişilerde obezite (şişmanlık) ve yüksek kolesterol görülme sıklığı fazla olduğu için hamur işi, kızartmalar, yağlı besinlerde diyetten çıkarılmalıdır. • İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar tüketilmemelidir. 10. Su ve diğer sıvılar yeterli miktarda tüketilmelidir.

 1. Kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.
 2. Alkol ve sigara içilmemelidir. Alkolün kan şekerinde düzensizliklere neden olduğu unutulmamalıdır.
 3. Tatlandırıcılar •Tatlandırıcıların, cinsine göre günlük en fazla kullanılabilecek miktarlarının farklı olduğu unutulmamalıdır.

14.Düzenli fiziksel aktivite yapılmalıdır.

EGZERSİZ DÜZENİ

 • HAFTANIN HER GÜNÜ EN AZINDAN 3 GÜNÜ UYGULANMALIDIR.
 • GÜN İÇİNDE MUTLAKA BİR ANA YEMEKTEN 1- 2 SAAT SONRA UYGULANMALIDIR.
 • GÜNLÜK 30- 60 DK ARASINDA YAPILMALIDIR.
 • YÜRÜYÜŞ EN RAHAT EGZERSİZDİR.

Egzersiz öcesi kontrol listesi

 • Hipoglisemilerin ne zaman ve ne sıklıkla olduğu
 • Egzersiz yoğunluğu ne olmalı (Hafif,orta,ağır)
 • Egzersizin süresi ne kadar olmalı
 • Ana öğünle egzersize başlama arasındaki süre
 • Kan şekerine bakılarak ek karbonhidrata gerek olup olmadığı
 • Egzersiz sırasında hipoglisemiye karşı hazırlıklı olup olmadığı

BUNLAR GÖZDEN GEÇİRİLDİKTEN SONRA EKSİKLİK YOKSA EGZERSİZE BAŞLANMALIDIR Unutulmamalıdır ki diyabetli kişinin beslenmesi kişiye özeldir ve bir beslenme ve diyet uzmanı tarafından düzenlenmelidir.

aishwabeauty instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz

aishwabeauty facebook hesabına buradan ulaşabilirsiniz

 • Doğru, dengeli ve düzenli yemek yiyin, sağlıklı kalın… Mutluluk sizin elinizde… TEŞEKKÜRLER…
 • uzm.dyt.

  Makale sahibi. Uzm.Dyt. Yağmur Atılgan

KAYNAKLAR 1.

Erge SA, Mercanlıgil S, Akal E, ve ark.

Şeker hastalığı ve beslenme, HÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara, 1997 2.

Powers AM. Handbook of Diabetes Medical Nutririton Therapy, An Apsen Publication, Maryland, 1996. 3. ADA.

Nutrition principles and recommendations in diabetes.

Diab Care 27(Suppl 1): S36-46, 2004. 4. Franz M, et al.

Evidence-based nutrition principles and recommendations for the treatment and prevention of diabetes and related complications.

Diab Care 25(1): 148-98, 2002. 5.

Nutrition Sub-Comittee of the Diabtes Care Advisory Committee od Diabetes UK.

The dietitians challange: the implementation of nutritional advice for people with diabetes.

J Hum Nutr Dietet 16: 421-52, 2003 6.

Coulston AM, Rock CL, Monsen ER.

Nutrition in the Prevention and Treatment of Disease.

A Harcout and Technology Company, USA, 2001

 

İnstagram da biz https://www.instagram.com/aishwabeauty/ bizi takip edebilirsiniz

Sitemizde yapılan bu açıklamaların ticari ve ya reklamsal bir amacı yoktur. Genel anlamda sıkça karşılaştığımız sorular ve yaşanılan tecrübelerin paylaşılmasıdır. Kurum olarak hizmetlerimizi görmek isterseniz hizmetlerimiz sekmesine bakarak değerlendirebilirsiniz. Burada yayınlananlar sadece bilgilendirme amacı gütmektedir. Bu anlamda konularla ilgili yapılmış araştırmalar, hocalarımızın yazmış olduğu değerli makaleleri kaynak olarak değerlendirilerek tamamen bilgilendirme amacıyla site içeriklerimiz de kullandık. Bu anlamda amacımız sadece ve sadece ziyaretçilerimizi bilgilendirmektir.
Sizler için ayrıca sıkça sorulan sorulan bölümümüzü hizmete açtık.  Bu bölümde bize hizmetlerimiz hakkında en sık sorulan soruları ve yanıtları hizmetlerimizden inceleyebilirsiniz.

sıkça sorulan sorular

İçerikte verilen bilgilerle ilgili yalnış anlaşılma ve algılarla ilgili hiç bir sorumluluk tarafımızca kabul edilmeyecektir.  İçerikte geçen bilgileri ayrıca farklı kaynaklardan araştırıp  bilgi edinebilirsiniz.
Back To Top