skip to Main Content
+90 212 969 54 61 info@aishwabeauty.com
Manikür Ve Pedikür Ile Sağlıklı Yaşama Kavuşun

Manikür ve Pedikür ile sağlıklı yaşama kavuşun

Manikür ve pedikür

Tırnaklar sağlığın ve güzelliğin göstergesidir. Güzel ve zarif bir tırnak görünümüne kavuşmak için Manikür ve Pedikür yaptırmak giderek daha da yaygınlaşmakta ve farklı tırnak bakım ürünleri kullanılmaktadır. Ancak manikür pedikür temiz bir ortamda, sağlıklı koşullarda yapılmalıdır.

Manikür ve Pedikür

manükür

Manikür ve Pedikür

tırnak bakımı

Manikür ve Pedikür

manikür pedikür

Dikkat edilmesi gerekir

Tırnak sağlığına da dikkat edilmelidir.Pedikür işlemi için öncelikle ayak tırnaklarında ojeler (eğer varsa) çıkarılır ve ayaklar içine mineral tuz içeren, hem antiseptik hem de cildi yumuşatıp ölü deri hücrelerinin rahatça çıkarılabilmesini sağlayan ürünlerin konulduğu sıcak suda bekletilir. Sonrasında tırnaklar düzgünce, tırnak yatağının yapısına uygun şekilde kesilir. Tırnak üzerinde bulunan ölü deri hücreleri portakal çubuğu dediğimiz, tırnak plağına zarar vermeyecek bir alarak ile temizlenir. Tırnak kenarlarında şeytan tırnağı olarak adlandırılan yumuşak tırnak fazlalıkları alınır, fazla tırnak etleri alınır ve son aşamada topuk törpülenir. Ayaklara özel bir krem ile ya da aroma terapi yağlarının ayaklar için olan özel karışımı ile masaj yapılır. Misafirimizin istediği bir oje ile pedikür işlemi sonlandırılmış olur.

 

 

Manikür ve Pedikür

Tırnak bakımı ve makyajı

 

Manikür

Manikür ve Pedikür

el bakımı

Manikür yapmadan önce de ojeler çıkartılmalıdır. Tırnaklar istenilen şekle göre törpülenir.Eller ılık su içinde ( ben ihtiyaç hasıl olursa eğer hindistan cevizi yağı koyuyorum suyun içine, cilde müthiş iyi geliyor) yaklaşık 10 dakika boyunca bekletilir. Tırnak etleri bir tahta çubuk( en uyumlu ve tırnak plağına zarar vermeyen çubuk;portakal çubuğudur) yardımıyla itilir. Yumuşamış tırnak etleri alınır.

 

Manikür ve Pedikür

ayak bakımı

Eller kurulandıktan sonra tırnaklar törpü ile yeniden eğer kalan birşeyler varsa hafifçe törpü ile düzeltilir. Törpüleme işlemi bitince tırnak cilası ya da oje sürülebilir. Oje sürme işlemi bittikten sonra krem veya yağ ile masaj yapılır. Eğer öncesinde masaj yapılırsa tırnağın üstü yağlı olacağı için sürülen oje de kabarcıklar meydana gelir. Buna çok dikkat etmek gerekmektedir.

Manikür ve Pedikür

sıradışı ojeler

Manikür ve pedikür deyip geçmeyin onun da sıkı bir tarihi var

Hiç düşünmemişsinizdir eminim,sizin yerinize ben düşündüm :)) Günlük yaşamımızda özellikle kadınlar için vazgeçilmez olan manikür ve pedikür, erkeklerin arasında da günden güne yayılıyor. Peki bu ‘el ve ayak bakımı‘ ne zamandan beri biliniyor ve uygulanıyor? Üniversite de saç bakım ve güzellik hizmetleri okuduğum yıllarda güzelliğin her alanında araştırma yapmamız gerekti. Bu araştırmalar esnasında manikür ve pedikür olarak isim verdiğimiz el ve ayak bakımı tarih boyunca hep var olmuş, hep ilgi görmüş. Hatta “dost başa, düşman ayağa bakar” diye bir ata sözümüz bile var.

Hadi biraz tarih bakalım

Maniküre kelimesi Latince el anlamına gelen “manus” ve bakım-önem vermek-ihtimam göstermek anlamına gelen “cura” kelimesinden türemiş. Bilinen tarihi bizi çok eskilere götüren manikür uygulaması, belli ki seyyahlarla, ticaret yollarıyla ve kültürlerin kaynaşmasıyla dünyanın farklı alanlarına yayılmış, uygulanış şekliyle gelişmiş ve teknik olarak da evrilmiş.

ESKİ MISIR’DA STATÜ SEMBOLÜYDÜ

El ve ayak bakımı tarihi çok eskilere gidiyor. MÖ 3000’li yıllarda, Eski Mısır’da, tırnakların farklı boylar da ve değişik renkler de olması sosyal statünün gereğiydi. Yapılan kazılarda bulunan mumyaların tırnaklarının cilalı ve kına sürülü olduğu tespit edilmiş. Soyluluk ve zenginlik, genellikle tırnak üstüne sürülen renklerle ifade edilmiş. İşçi ve köylü sınıfı da el-ayak bakımı konusunda çok istekliymiş ama cila olarak sadece şeffaf ve parlak olmayacak şekilde natürel renkler kullanabilmişler. Tırnaklarını uzatamamışlar ve tırnaklarına renkli boyalar sürememişler. Bu devirde yaşayan köleler için kesinlikle yasak olan manikür, onların kolay tanınmasını da sağlamış.

Çin de manikür ve pedikür

600 yıl önce Çin’de varlıklı kişiler, tırnak bakımlarında altın ve gümüş renklerini tercih etmiş. Tırnakların üstüne sürülen sıvının, yani bugünkü adıyla ojenin kalıcı olması için de yumurtanın beyaz kısmıyla birlikte kemik unundan çıkartılan jelatin ve kauçuk kullanılmış. Ming hanedanlığında aristokrat sınıfa ait kadınlar, siyah ve açık kırmızı tonlarda tırnaklarını boyamış, tırnaklarının uzun ve bakımlı olmasına önem vermişler. Tarihin bize verdiği bilgiler doğrultusunda diyebilirim ki eskiden tırnaklar kanserojen olmayan , doğal maddeler ile boyanıyormuş.

Daha güncel bilgiler için https://www.instagram.com/aishwabeauty/ adresinden bizi takip edebilirsiniz

Back To Top