skip to Main Content
+90 212 969 54 61 info@aishwabeauty.com
Fibromiyoloji Nedir ?

Fibromiyoloji Nedir ?

Fibromiyoloji Nedir ?

Fibromiyalji: Şiddetli kas ağrısı, halsizlik , depresyon, yorgunluk ve hareketsizlik gibi ciddi belirtileri olan, çok yüksek bir yüzdeyle kadınlarda görülen kronik bir hastalıktır. Hatalığın tam nedeni bilinmediği gibi kesin tedavisi de bulunmamaktadır. Benim teorime göre hastalığa sebep olan faktör doğru nefes alamamak sebebiyle hücrelere yeterince oksijen gitmemesi. Vücudun hayati önem taşıyan organları oksijen ve besinler konusunda ayrıcalıklı olup, vücuda alınan besin ve oksijenler hayati organlara gider, geri kalan oksijen ve besinler diğer organlar ve hücreler arasıda pay edilir. Bu paylaşma sırasında en son ne kaldıysa kas hücrelerine gider ve genelde doğru nefes almadığımız için yeterli oksijen de almayız.

Dolayısıyla kas hücrelerine, çalışırken yeterli oksijen gitmez ve yaradılış gereği oksijensiz solunum yapma yeteneği olan bu hücreler oksijenli solunum esnasında 38 ATP‘lik bir enerji üretirken, oksijensiz solunum yaparken 2 ATP‘lik bir enerji elde eder. Bu esnada da laktik asit dediğimiz bir atık meydana getiri. Vücut bunu atamadığı için kas demetleri arasında kalır ve kaslara baskı yapacak şekilde şişlik meydana getirir. Kaslar sinirlere baskı yapar ve dayanılmaz ağrılar meydana gelir. Zorlanan kas bölgesine göre ağrı şekli değişir. Hareketli bölgeler de hareket kısıtlaması meydana getirir. Hareketsiz bölgelerde ise zonklama ile huzursuz geceler size sabahlara kadar nöbet tutturur.

Fibromiyoloji Nedir

Hastalık.

Hastalığı tetikleyen olay sitres ise yine doğru nefes alınamadığı içindir, neden aşırı güç kullanımı ise yine yetersiz solunum yüzündendir, eğer iki rüzgar kanalı arasında kalmışsanız( eskiler ceryanda kalmak der) vücut sert ve çapraz esen rüzgara karşı kendini korumaya alır ve yine uyarılan kaslar oksijensiz solunum yapar bunun bilinen başka açıklaması yoktur. Yani kısaca siz nefes almayı öğrenmediğiniz ve yeterli beslenmediğiniz ( beslenmek derken karnınızı doyurmaktan bahsetmiyorum vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerce zengin, doğal ve genetiğiyle oynanmamış yiyecek demek istiyorum) sürece fibromiyalji den asla kurtulamazsınız.

Fibromiyoloji nasıl tedavi edilir

Beslenme;

Neden beslenme doğru nefes almak kadar önemli onu da belirtmek isterim: Anti oksidan dediğimiz ve vücut içindeki serbest radikalleri avlayan avcılar ya da toksinleri zararsız moleküllere kadar parçalayan madenciler de diyebileceğimiz gıdalar vardır. Bu gıdalar vücutta parçalanması gereken ne varsa ( yağ, toksik madde, atılması zor olan vücut atıkları laktik asit gibi, hücreler arası vitamin taşıyıcıdır vesaire vesaire) Anlayacağınız şekilde özetlersek eğer, C vitamini içeren gıdalar, alfalipoik asit içeren gıdalar ve bu vitaminlere benzeyen bir takım vitaminleri içeren gıdalar tüketir ve de kaliteli oksijen alırsanız bu hastalık yanınızdan geçer gider, sizi ne çapraz rüzgarlar, ne stres, ne de aşırı kas gücü kullanımı yıkamaz.
Bakın bilim adamları bu kronik ve baş belası ağrıdan insanlar nasıl kurtulur diye araştırma yapmışlar.

Yurt Dışında…

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2001 yılında BMC Complementary and Alternative Medicine isimli dergide çıkan bir araştırmada, iki ay boyunca fibromiyalji hastaları vejeteryan beslenme programına dahil edilmişlerdir. Bu beslenme listesi içerisinde havuç suyu, kabuklu yemişler, yağlı tohumlar, meyve, salata, tahıllar ve yeşil arpa çimi kurusu bulunmakadır. Diyet listesinde gün be gün bir çok gıda yer değiştirse de yeşil arpa çimi her günkü beslenme listesinde sabit olarak hastalara verilmiştir. İki ayın sonunda hastalarda omuz ve sırt ağrısı, tutulmalar ve halsizlik gibi fibromiyalji semptomlarında ciddi anlamda azalmalar tespit edilmiştir. Vejeteryan ya da vegan tarzı beslenmeyi tercih eden kişiler için içinde vitamin ve mineraller bakımından zengin ve de antioksidan bakımından zengin olan gıdalar çok büyük önem taşır. Fibromiyalji hastalığı yeşil arpa çimi kurusu ile yapılan bu ciddi araştırma sonucu hastalıktan muzdarip olanlar için umut olmuştur.

Bu araştırmaya baktığımda yine kendi tezimi görüyorum. Doğru nefes alma , kaliteli oksijen tüketimi ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri doğru miktarlarda tüketmek.

Eğer bir kasa portakal yiyemiyorsan günde iki tatlı kaşığı yeşil arpa çimini yediğin herhangi bir yiyeceğe karıştır ve ye. Arpa bu ülkede çok kolay ulaşabileceğin bir bitki tohumudur, al ve ek. Saksıda beslediğin çiçekler ruhunu besler evet ama seni beslemez bir saksı da arpa ek ve çimlerini biç, kurut sabahları aç karnına tüket.

Arpa o kadar değerli bir bitki ki içinde yok yok resmen

 • 100gr yeşil arpa çiminde neler var bir bakalım;
 • Enerji: 240 kalori
 • Karbonhidrat:4,2gr.
 • Şeker:4,0gr.
 • Diyet lifi: 37 gr.
 • Toplam yağ: 5,5 gr.
 • Protein: 29 gr. Gördüğünüz gibi protein bakımından oldukça zengin.Üstelik bitki.
 • Vitaminlere bakalım;
 • K, C, A, E, B1(Tiamin), B2( Riboflavin), B3(Niasin), B5( Pantotenik asit), Folik asit, Kolin, B12, H Vitamini( Biotin) vitaminlerde saymadığımız kaldı mı? Hayır . Oldukça zengin .
 • Minerallere bakalım;
 • Kalsiyum,Fosfor,Potasyum,Magnezyum,Demir,Manganez, Selenyum,Sodyum,Çinko,İyot,Bakır,Kobalt

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre yeşil arpa çimi; anti oksidanlar, enzimler ve aminoasitlerle donatılmış muhteşem bir bitkidir. Gel de yeme.

Ben bu muhteşem bitkiyi hem yiyorum, hem arpa tohumunu 5 dakika kaynatıp suyunu maske olarak yüzüme uyguluyorum ve de saçlarımı duruluyorum. Cildimi pamuk gibi yumuşak ve berrak yapıyor, saçlarımı ise yumuşak, canlı ve parlak yapıyor. Denemenizi tavsiye ederim.

İnstagram da biz https://www.instagram.com/aishwabeauty/ bizi takip edebilirsiniz

Sitemizde yapılan bu açıklamaların ticari ve ya reklamsal bir amacı yoktur. Genel anlamda sıkça karşılaştığımız sorular ve yaşanılan tecrübelerin paylaşılmasıdır. Kurum olarak hizmetlerimizi görmek isterseniz hizmetlerimiz sekmesine bakarak değerlendirebilirsiniz. Burada yayınlananlar sadece bilgilendirme amacı gütmektedir. Bu anlamda konularla ilgili yapılmış araştırmalar, hocalarımızın yazmış olduğu değerli makaleleri kaynak olarak değerlendirilerek tamamen bilgilendirme amacıyla site içeriklerimiz de kullandık. Bu anlamda amacımız sadece ve sadece ziyaretçilerimizi bilgilendirmektir.
Sizler için ayrıca sıkça sorulan sorulan bölümümüzü hizmete açtık.  Bu bölümde bize hizmetlerimiz hakkında en sık sorulan soruları ve yanıtları hizmetlerimizden inceleyebilirsiniz.

sıkça sorulan sorular

İçerikte verilen bilgilerle ilgili yalnış anlaşılma ve algılarla ilgili hiç bir sorumluluk tarafımızca kabul edilmeyecektir.  İçerikte geçen bilgileri ayrıca farklı kaynaklardan araştırıp  bilgi edinebilirsiniz.

 

Back To Top