skip to Main Content
+90 212 969 54 61 info@aishwabeauty.com
Cilt Bakımının Önemi Ve Güzel Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cilt Bakımının Önemi ve Güzel Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cilt Bakımının Önemi ve Güzel Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Kırışık ve sarkmış bir cilt, geçip giden yılların kaçınılmaz sonucu değil karşı koyabileceğiniz bir hastalıktır (kadın cilt bakımı veya erkek ). Eğer işe şimdi başlarsanız görünümünüzden mutluluk duyabilir, kendinizi mükemmel hissedebilir ve yaşantınızın her gününde güzel bir cildin ve de maksimum sağlığın tadını çıkarabilirsiniz. Tüm bunlar için artık pahalı, acılı ve zor bir yol olan plastik cerrahiye ihtiyacınız olmaz eğer düzenli ve istikrarlı cilt bakımı yaptırır, sağlıklı beslenir ve de hayatınıza sporu dahil ederseniz.

Sağlık ile güzellik ikiz kardeştir. Bilinen bir gerçektir ki önce ruh sonra beden hastalanır. İnsanlığın başlangıç tarihinden itibaren yaşanan sorunlara karşı yol gösteren üstadlar olmuştur. Bu üstadların tavsiyelerinde hastalığın da bir görevi olduğu vurgulanır. Hayata felsefi yönden bakacak olursak yaşadığımız her hastalığın bir vazifesi vardır. Bu vazife sağlığın kıymetini anlamaktan tutun da bedenimize gözümüz gibi bakmaya kadar her türlü ödevi içinde saklar. Bilgelere göre hastalık görevini yapınca gider. Yaşanılan herşeyden kişisel bir ders çıkartmak, insanın sadece kendisinin gerçekleştirebileceği bir görevdir.Bu da tedavi için elinden geleni yapan bir doktorun, kişinin hayatına dahil olma sınırını oluşturur. Dolayısıyla sağlam bir maneviyat, her türlü hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynar. Buna kişinin iyileşme isteği, ruhsal durumu, çevresindekilerden sevgi ve destek görmesi gibi ruhsal etkenler de eklenir.

 

 

Elbette ki , dışarıdan güzel görünen bir cilt, içte de sağlıklı olmayı gerektirir. Siz hiç hasta birinin kusursuz bir cilde ve parlak bir ışıltıya sahip olduğunu gördünüz mü? Ben görmedim, güzel bir cilt şişede satılmaz, ancak cildiniz dışardan yaptığınız kremler, jeller, hassas sabunlar ile birlikte yaptığınız bakımı ve özeni takdir edecektir. Yine uykusuzluk, sigara, aşırı alkol kullanımı, düzensiz beslenme, A, C, ve E gibi vitaminleri yeteri miktarda tüketmeme durumunda da içeriden verdiğiniz hasarın da bedelini ödeyecektir.

GÜZELLİĞİ BESLEYEN VE KORUYAN KURALLAR

Beden sağlığı ; bedenimizde oluşan herhangi bir problem, beden çarkının durmasına sebep olur. İçeride oluşan bir tıkanıklık, iltihap, herhangi bir hormonun salınım eksikliği yada fazlası cildimizde, kendisini değişik değişik sorunlar la gösterir. Bunu detaylı olarak başka bir yazımda dile getiricem.
Ruh sağlığı; birbirinden farklı fiziksel özellikleri ve benzersiz davranışları ile her insan bir mucizedir. Özgür irademizle, duygularımızla, kendimize özgü alışkanlıklarımızla ne kadar komplike, ne kadar eşsiz bir mekanizmayız. Ruhumuzun derinliği ise kainatın en büyük gizemi bence. Bedenin tıpkı bir televizyon gibi elektrik akımına sahip olması kimilerine oldukça şaşırtıcı gelir.

Şahsen bir insanın beyninin elektrik üretimiyle bir ampulü yakabildiğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Ruh sağlığımız bedenimizdeki elektro kimyasal iletişimin düzenli veya düzensiz olmasına göre değişiyor. İlginç değil mi? Duygular beyninizi, beyniniz bedeninizi etkiliyor. Aşık olan birini aşık olmadan önce de görmüşsek eğer, onun bedeninin ışıldadığını, müthiş ve tarif edilemez bir şekilde güzelleştiğini görürüz. Aynı şekilde sevdiği bir kişiyi kaybeden ( ölüm sebebi, terk edilme, haksız yere suçlanarak cezaya çarptırılma gibi) bir kimse ise bir gece de on yıl yaşlanabilir. Bir zamanlar kelebek adında bir kitap okumuştum. Yazarın gerçek hayat hikayesiydi ve çok etkilenmiştim. Kitaptaki bir olay ise psikolojinin insan bedenine ne yaptığını açıkça ve net bir şekilde gözler önüne seriyordu. Kahramanımız kaçak hayatının bir bölümünde yakalanıp çok kötü bir hapishaneye kapatılıyor ve orada kürek mahkumu olduğu ada’ya gönderilecek.

 

cilt bakımı

 

Aynı hücrede idam bekleyen genç bir mahkum var sabah idam edilecek. Bütün gece korku ve üzüntü içinde uyumadan bekleyen genç sabah olunca gardiyanlar eşliğinde idam sehpasına çıkartılıyor ve ipi boynuna yerleştiriyorlar. Tam infaz gerçekleşecekken emir geliyor ve gerçek suçlu yakalanmış olduğu için serbes olduğu söyleniyor . Hücrede son gecesini geçirip ertesi gün salıverilecek olan genç delikanlı sabah uyandığında tüm saçları bembeyaz olmuş olduğunu görüyor. Evet bu yoğun stresin ve üzüntünün , çaresizliğin hücresel yıkımını saçlarda görüyoruz. Ya diğer organlarımız. Başka bir hikayede ise ; Amerika’da bir hastane de tahlil sonuçları karışan hastaya doktor üç ay içinde öleceğini söylüyor ve hasta üzüntü ve şok sebebiyle resmen çöküyor. Aradan bir kaç ay geçince diğer hastanın ölmesi ile gerçekler anlaşılıyor kişi tekrar çağırılıp ona aslında bir yanlışlık olduğu söyleniyor ama birkaç ay önceki sağlıklı görünen hastadan eser kalmamış. Hasta öleceğini düşünerek derin bir depresyon haline girmiş ve vücudunda bir çok hastalık oluşmuş. En az bir on yıl yaşlanmış. Bu hikayeler daha da çoğalabilir. Mutlaka sizin de bildikleriniz vardır. Çevresel faktörler duygularımızı, duygularımız beynimizi , beynimiz ise vücudumuzu yönetir.

Ve gelin Amigdala ile tanıştırayım sizi: beynin sağında ve solunda badem büyüklüğünde bir yapıdır kendisi.Başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumludur. Gerektiğin de sempatik sistemini aktive ederek stres hormonlarını harekete geçirir. Şimdi stres hormonlarının hücre içinde ne yaptığına bir bakalım: hücrelerin kontrollü ölümüne Apoptozis denir. Apoptozis iki şekilde olur birincisi ; dış yollarla meydana gelir , ikincisi iç yollarla olur. Hücresel stres, radyasyon, bazı kimyasallardan veya virüs bulaşması sonucu da olabilmektedir.Ayrıca büyüme hormonu azlığı ve de oksidatif stres neticesinde de apoptozis oluşabilmektedir. Bu iç sinyaller neticesinde yine programlanmış ölüm yaşar. Bünyeye zararlı olabilecek bir hücre, bir nevi intihar da denilebilecek bir olay la imha edilir. Amigdala’nın uyarır , amigdala hipotalamus’u, hipotalamus ise hipofiz bezini. Hipofiz bezi ise beyindeki ilgili nörotrasmiter’ları uyarır ve bu kimyasallar hücrelere adrese teslim gider. Eğer hücreye ölüm emri veriyorsa yukarıda yazdığım olay sırasıyla gerçekleşir. Ve nur topu gibi bir kırışıklığınız yada beyaz bir tel saçınız veya başka bir organınızda herhangi bir araz meydana gelir. Kısaca biz buna bireyin yaşlanma süreci diyoruz.

erkek cilt bakımı

Çevresel faktörler, duygusal faktörler, yoğun stres, hava da yayılan manyetik dalgalar, zararlı gazlar ve uçuşan kimyasallar, genetğiyle oynanmış yiyecekler, bozulan toprak yapısı , kirlenen doğa ile mineral değeri değişmiş – kirlenmiş içme su kaynakları ve daha bu liste uzar gider. Bütün bunlar doğa ile uyum içinde yaşamadığımız için ödediğimiz bedelin adıdır YAŞLANMA.

Durdurabilir miyiz ? Ancak yavaşlatabiliriz. Kaliteli ve doğala yakın bakım ürünleri, yazın tatile sahile gitmek yerine yaylalara gitme seçeneyi, seni üzen ve yoran kişileri hayatından çıkartabilme, seni bağlayan ve esir eden kredi kartlarını kullanmayı bırakma, kimseye borç yapmama, ve kimseye minnet veya maddi olarak borçlanmama , mümkün olduğunca yeşil alanlara gitme ve bolbol gülümseme ile durdurabiliriz.

  • Hayatınıza sporu zayıflamak için değil sağlıklı ve mutlu olmak için sokun
  • Hayatınıza temiz havayı ve yüksek yeşil alanları mümkün olduğunuzca sokun
  • Cildinizin düzenli olarak temizliğini yapın, koruyun, nemlendirin, vitaminlerle besleyin.
  • Size zarar veren herkesi hayatınızdan çıkartın, kimse için acı çekerek yaşayacak kadar uzun bir hayatınız yok.
  • Az ve öz kıyafet sahibi olun, seçmek için zaman kaybetmezsiniz. Unutmayın kıyafetleriniz değil onları taşıyan sizler özel ve güzelsiniz.
  • Sağlıklı yiyecekler bulun ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Gıda takviyeleri para tuzaklarından başka Bir şey değil en iyi ve en kaliteli
  • vitamin ve mineraller sağlıklı , genetiği bozulmamış yiyeceklerden elde edilir.
  • Kredi kartlarına olan bağımlığımızdan kurtulun , ödeyin bütün borcunu ve kırıp atın. Sizi köle gibi sisteme bağlamasına izin vermeyin.
  • Küçük birikimler yapın ve mutlaka kendinize köyde bile olsa bir ev alın. Unutmayın ki sonsuza kadar genç kalmayabilirsiniz.
  • Ve gezin, yeni insanlarla tanışın, nefes alın , bol bol gülümseyin çünkü HAYAT GÜZELDİR.

 

İnstagram da biz https://www.instagram.com/aishwabeauty/ bizi takip edebilirsiniz

Sitemizde yapılan bu açıklamaların ticari ve ya reklamsal bir amacı yoktur. Genel anlamda sıkça karşılaştığımız sorular ve yaşanılan tecrübelerin paylaşılmasıdır. Kurum olarak hizmetlerimizi görmek isterseniz hizmetlerimiz sekmesine bakarak değerlendirebilirsiniz. Burada yayınlananlar sadece bilgilendirme amacı gütmektedir. Bu anlamda konularla ilgili yapılmış araştırmalar, hocalarımızın yazmış olduğu değerli makaleleri kaynak olarak değerlendirilerek tamamen bilgilendirme amacıyla site içeriklerimiz de kullandık. Bu anlamda amacımız sadece ve sadece ziyaretçilerimizi bilgilendirmektir.
Sizler için ayrıca sıkça sorulan sorulan bölümümüzü hizmete açtık.  Bu bölümde bize hizmetlerimiz hakkında en sık sorulan soruları ve yanıtları hizmetlerimizden inceleyebilirsiniz.

sıkça sorulan sorular

İçerikte verilen bilgilerle ilgili yalnış anlaşılma ve algılarla ilgili hiç bir sorumluluk tarafımızca kabul edilmeyecektir.  İçerikte geçen bilgileri ayrıca farklı kaynaklardan araştırıp  bilgi edinebilirsiniz.
Back To Top