skip to Main Content
+90 212 969 54 61 info@aishwabeauty.com
Cilt Bakımı Ile Gözenekler Genişler Mi?

Cilt bakımı ile gözenekler genişler mi?

Cilt bakımı ile gözenekler genişler mi?

 

Cilt Bakımında gözenekler

Cilt Bakımında gözenekler

Daha önce hiç cilt bakımı yaptırmamış kişilerin bana sıkça sorduğu bir sorudur bu. Ben bu yazım da bu konu hakkında sizleri aydınlatmak istiyorum. Şöyle düşünün; yağlı bir cilt, üzerine makyaj, üzerine kirli hava  ve cildin gözeneklerinden dışarı çıkmaya çalışan hücresel atıklar….

Bütün bu faktörlere bir de iyi bir temizlik eklenmiyorsa cildinizin gözenekleri dolmaya başlar. Aşırı cilt yağı ile dışarı atılması gereken hücresel atıklar bir çeşit balçık gibi olup gözeneği tıkarlar. Vücut rutinini bozmaz ve hücresel atıklarını yollamaya devam eder ve aynı zamanda yağ bezleri yağ üretimine de devam eder sonuç olarak tıkalı gözeneklerden çıkamayan bu atıklar zamanla gözeneği genişletir. Gözeneklerin genişleyebileceği bir boyut vardır. O boyutu geçtikten sonra artık gözenekler yanlara doğru genişleyemez ve bazal tabaka dediğimiz canlı hücrelerin olduğu tabakaya doğru cilt altına doğru genişler ve artık iltihap oluşturan , iz bırakan aknelere dönüşürler.

 

Ciltte yağ ve kirler

Ciltte yağ ve kirler

Gözenekleri genişlemiş olan bir cilde derinlemesine temizlik yapıldığında ilk senasta gözenekleri delik gibi görürsünüz. Düzenli cilt bakımı yaptıran ciltlerde bu gözeneklerde kir, hücresel atık ve yağ birikmediği için temiz olan gözenekler yavaş yavaş kapanır. Çünkü artık birikme olmadığı için geniş olmaya ihtiyacı yoktur. Cilt bulunduğu duruma göre kendini revize eden , onaran bir yapıdır.

Burnuna hızma takanlar çok iyi bilir. Eğer hızmayı bir gün bile olsa çıkartırsanız hızmanın bulunduğu delik kapanmaya başlar. Aynı prensipte cildin gözeneklerini düşünebilirsiniz.  Vücudun İhtiyacı olmayan bir yapıyı zayıflatmak gibi bir eğilimi vardır.

Düzenli aylık cilt bakımı

Düzenli sabah-akşam temizlik

Asla makyaj ile uyumamak

Bol su içmek

Cildi nemli tutmak

Yağ lekelerinin çıkartılması

Bu kurallara uyduğunuz takdirde gözenek sorunu yaşamazsınız.

Youtube sayfamızı ziyaret edin

İnstegram sayfamızı ziyaret edin

 

 

 

 

 

Back To Top