skip to Main Content
+90 212 969 54 61 info@aishwabeauty.com
Tırnak Batması Durumlarında Bakım Ve Onarım

Tırnak Batması durumlarında bakım ve Onarım

Batık Tırnak En Büyük Dert

Ayaklarımız vücudumuzun bütün yükünü taşır. Ayaklarda gerekli bakımlar yapılmadığı takdirde bir çok sorunla karşıkarşıya kalırız.Bu sorunların en büyüğü ve en fazla acı vereni ise tırnak batması olayıdır.

Tırnak batmasının bir çok sebebi vardır;

Bazı insanların genetik yapısı gereği tombul tırnak etleri vardır ve tırnakları gömük gömüktür. Bu kişiler rahat ayakkabılar tercih etmezlerse çok kısa bir süre içinde enfeksiyonlu ağrılar yaşarlar.Tırnaklarını düz kesmeli ve ayak parmaklarını sıkıştıran ayakkabılar kesinlikle giymemeliler. Böyle tırnaklara sahip kişiler kesme işlemi olan pedikür yaptırmamalıdır. Bunun yerine her banyo yaptıklarında sadece portakal çubuğu kullanarak tırnak kenarlarındaki deri artıklarını süpürmeleri yeterlidir. Yanlış bir pedikür çok büyük sorunlara sebep olur.

Bu olay nasıl olur?

Tırnak kenarları, tırnak yastıkları ile buluştukları noktada yapı itibariyle çok sert değildir.Tırnak eti ile tırnak arasında bir yapıya sahiptir.Bu yapısı gereği uzun süre kullanılan sivri burunlu ayakkabılar ise, ayakkabının tırnak kenarlarına yaptığı basınç sebebiyle zaman içerisinde tırnakların kenarlarındaki yumuşak keratin dokunun tırnak yatağına doğru kıvrılmasına sebep olur. Zamanla, tırnak yatağı dahi ayakkabının neredeyse şeklini alır ve piramit şeklinde deforme olur. Bu tip tırnak batması olaylarında tırnağı çekmek, tırnak yatağını düzeltmediği için kesinlikle çözüm değildir.Bu vakalardaki tek çözüm tırnaklara tel takma yöntemidir.

Şeker hastalığının tırnak batması olayına etkileri

Kan şekerinin yüksek olmasının ötesinde bir tablodur. Bütün vücut sistemini etkiler. Diyabetli hastaların ayak yaralarının önemli bir kısmını tırnak sorunları oluşturur. Diyabetli hastaların ayakları yara olmaya meyilli değildir fakat bu hastalık sebebiyle yaraları geç ve de güç iyileşir. Ciltlerinde aşırı kuruluk meydana gelir. Bu sebepledir ki her türlü bakteriye ve virüse karşı savunmasız olur.Mantarlar için iyileşmeyen yaralar bir besin kaynağıdır. Mantarlar keratin yapıdan beslenir ; kurumuş cilt ölü deri hücreleri bakımından zengin olup mantarlar için tam bir ziyafet sunar.

Mantarların yerleştiği tırnakların şekli bozulur çünkü mantar mikrobu besinlerini yiyebilmek için keratin yapının kimyasal yapısını bozacak enzimler üretir ve bu enzimler sebebiyle tırnak tabakalarına ayrılır. Mantar bakterilerinin faaliyetleri sebebiyle tırnağın şekli bozulur bu da tırnak batması problemini meydana getirir. Eğer gerekli bakımlar yapılmazsa kuruyan ayaklarda oluşan çatlaklar ve tırnaklar mantarlar için yaşam alanına dönüşür bu da beraberinde enfeksiyonları getirir.

 

Üç haftada bir düzenli ayak bakımlarında yukarıda yazılı bulunan sorunları önlemek mümkündür.

Tabi ki eğer tırnak batması sorunu varsa , sorunun en iyi çözümü tırnak telidir. Bu yöntem ; iki kancalı çelik yay teli, acıtmadan batık tırnağın kenarlarına yerleştirilir ve bir halka ( ilmik-loop) ile gerdirilir.Bu hareket batık tırnak kenarlarını iltihaplı tırnak yatağından ayırır ve böylece tırnak batması sona erer. Beklemeye, alçı parmak modeli çıkarmaya yada pahalı silikon uygulamalarına gerek yoktur. Diğer tekniklerin aksine klip tekniğinin başarısı germe ve çekme işlemlerinin birlikte kullanılmasına dayanır. Ancak ve ancak tırnağın gömülme gücüne böyle karşı konulabilir.

 

Tırnak bakımı

Yetişkin insanda bu kuvvet 10 kg’dır. Daha önce uygulanan klipsler ; bükülmüş esnek çelik sac veya yay telinden yapılırdı.Kliplerin eski haline dönme kuvvetinden yararlanılırdı.PERFECT kliplerinde gereken kuvvet kliplerin bükülüp kısaltılması ile elde edilir. Klip kısaltılışı tırnağın şeklini değiştirir ve tırnakların kıyılarını gömüldükleri yaralı bölgeden çıkarır. Bu ise acıdan hemen kurtulma, enflamasyonu azaltma, anti bakteriyel ve anti fungal ortamın geliştirilmesi demektir.

Herkezin anlayacağı şekilde söylemek gerekirse; iltihabın azaltılması, bakterilerin ve mantarların yaşamalarının imkan bulamayacağı bir ortamın geliştirilmesi olayıdır. İşin en güzel tarafı ise işlemden sonra rahatça ayakkabınızı giyip işinizin başına dönebilmenizdir. Tabiki rahat bir ayakkabı giymeniz bu konforu yaşamanıza katkı sağlayacaktır.
Rahat ayaklar , sağlıklı bir beden için görmediğiniz bir gerekliliktir. Yaşam ayakla başlar ve biterken ayaklardan çekip gider. Sağlıklı olmak için ayaklarımıza çok iyi bakmamız gerekir.

Daha güncel bilgiler için https://www.instagram.com/aishwabeauty/ adresinden bizi takip edebilirsiniz

 

İnstagram da biz https://www.instagram.com/aishwabeauty/ bizi takip edebilirsiniz

Sitemizde yapılan bu açıklamaların ticari ve ya reklamsal bir amacı yoktur. Genel anlamda sıkça karşılaştığımız sorular ve yaşanılan tecrübelerin paylaşılmasıdır. Kurum olarak hizmetlerimizi görmek isterseniz hizmetlerimiz sekmesine bakarak değerlendirebilirsiniz. Burada yayınlananlar sadece bilgilendirme amacı gütmektedir. Bu anlamda konularla ilgili yapılmış araştırmalar, hocalarımızın yazmış olduğu değerli makaleleri kaynak olarak değerlendirilerek tamamen bilgilendirme amacıyla site içeriklerimiz de kullandık. Bu anlamda amacımız sadece ve sadece ziyaretçilerimizi bilgilendirmektir.
Sizler için ayrıca sıkça sorulan sorulan bölümümüzü hizmete açtık.  Bu bölümde bize hizmetlerimiz hakkında en sık sorulan soruları ve yanıtları hizmetlerimizden inceleyebilirsiniz.

sıkça sorulan sorular

İçerikte verilen bilgilerle ilgili yalnış anlaşılma ve algılarla ilgili hiç bir sorumluluk tarafımızca kabul edilmeyecektir.  İçerikte geçen bilgileri ayrıca farklı kaynaklardan araştırıp  bilgi edinebilirsiniz.

 

Back To Top