skip to Main Content
+90 212 969 54 61 info@aishwabeauty.com
Mantarlı Ayak Bakımı

Mantarlı Ayak Bakımı

Mantarlı Ayak bakımı

Mantarlı ayak bakımı

Tırnağın şeklini ve görüntüsünü bozan, bazı durumlarda ise kokuya sebep olan tırnak mantarı, sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar. Bu bulaşma doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına, oradan da başka yerlere bulaşabilir.Mantarlı ayak bakımı tam da bu noktada tedavinize destek sağlar.

Tırnak mantarı sağlık problemi olmasının yanı sıra tırnağın görüntüsünü de bozan kozmetik bir sorundur. Tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde yakınmalara yol açabilen tırnak mantarı, ayrıca tırnak üzerinde farklı biçim ve renklerde çizgilenme, renk değişiklikleri ve tabaka halinde kalkmaya sebep olabilir.

Tırnak mantarları görüntü olarak, tırnak ya da parmakta travma ya da farklı bir hastalık sonucu oluşan belirtilerin yanı sıra tırnağın yapısal bozukluklarına benzeyebilir. Tırnak mantarı ilerledikçe tırnak kalınlaşır ve şekli bozulur. Bazı durumlarda özellikle tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Mantar tırnak köküne doğru ilerleyip sürekli hale gelebilir.

Tırnak mantarları şu sebeplerle oluşabilir:

– Tırnak zedelenme, baskı ve travmaları,
– Parmakları sıkıştıran dar ve ucu sivri ayakkabı giyilmesi,
– Soyunma odaları, yüzme havuzu ve duş gibi ortak kullanım alanları,
– Aynı ayakkabıları üst üste giymek,
– Hijyenik olmayan ortamda, sterilizasyonu sağlanmamış aletlerle yapılan manikür ve pedikür,
– Çıplak ayakla toprağa basılması,
– Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam,

Mantarlı ayak bakımı önce sonra

Tırnak mantarı açısından en fazla risk altında olanlar:

– Diyabetli kişiler,
– Dolaşım bozukluğu olanlar,
– Bağışıklık sistemi zayıf olanlar,
– 65 yaş üzeri kişiler,
– Ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar,
– Ayakları çok terleyen ya da sürekli nemli kalanlar,
– Atlet, koşucu ve dansçı gibi ayaklarına fazla yüklenenler,

Tırnak mantarı tedavisine destek için ayak sağlığı merkezlerinde tırnak üzerindeki kalınlaşan tabaka cihazlar yardımıyla temizlenir.Mantarlı ayak bakımı ile mantarlı doku tamamen temizlendikten sonra sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı tırnağın korunması hem de estetik olarak güzel ve sağlıklı bir görüntünün sağlanması için tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. Mantarlı ayak bakımı ile mantarlı bölgenin düzenli aralıklarla bakımları yapılır ve jel yenilenir. Bu şekilde gerçekleşen tırnak köküne kadar ilerlemiş olan mantar, sağlıklı tırnağın uzama sürecine bağlı olarak tamamen yok edilebilir.

Mantarlı ayak bakımı mantar tekrarını önler

Mantarlı ayak hijyeni

Tırnak mantarının veya tekrarlamasını önlemek için şu konulara dikkat edilmesi gerekir. – Mantar oluşumuna sebep olabilecek nedenler ortadan kaldırılmalı – Hijyene dikkat edilmeli, ayaklar her zaman temiz ve kuru olmalı; daha önce problem yaşanmışsa ayaklar fön makinesiyle kurutulmalı – Havuz, duş ve sauna gibi ortak kullanım alanlarında terlik kullanılmalı – Ayak tırnakları doğru kesilmeli (düz, köşeleri oval ve parmak ucunu geçmeyecek şekilde) – Pedikür işlemi özel ayak sağlığı bakım merkezlerinde yaptırılmalı – Sivri uçlu olmayan, rahat ayakkabılar giyilmeli – Ayaklar çok terliyorsa bu durumu dengeleyici, antifungal ayak kremi, pudra ve tırnaklar için önleyici cila kullanılmalı – Çoraplar %100 pamuklu ve temiz olmalı, terleme varsa sık değiştirilmeli

Mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar karaciğeri yorduğu için uzun süreli kullanılmaları çok mümkün değildir. Bu sebeple tırnak mantarı iyileştirme ve temizlenme işlemlerinin uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi büyük önem taşır.

Ayak Mantarı-Bilmeniz Gerekenler

Birçok insan ayak mantarı ile kaşıntının yanı sıra hüsran yaşıyor; özellikle de tedavilere rağmen mantar geri geldiğinde. Çok insan bundan muzdarip; ama aslında kurtulması ve önlemesi son derece kolay. Ayak mantarının gerçek niteliklerini bilmek, mantarın nedenlerini ve giderici yöntemlerini iyi anlamanız açısından önemlidir.

Ayak mantarı nedir

Ayak mantarı nedir? 

Ayak mantarı, ayakta ortaya çıkan en yaygın mantar enfeksiyonlarından biridir. Cildimizde doğal olarak var olan zararsız mantarların birikmesi, ayak mantarının nedeni olabilir. Nemli ortamlar mantarın gelişmesine yardımcı olur, ki sık giyilen ayakkabılarda nem ve sıcaklık sıkça görülür.

Ayak mantarı çoğunlukla ayak parmakları arasında meydana gelir. Özellikle kırmızı noktalar ve pul pul olmuş deri mantarın ayırt edici özelliğidir. Çoğunlukla ayak parmakları arasında görülse de ayak derisinin üst yüzeyinde ya da ayağın arkasında da bulunabilir.

Ayak mantarı deri üzerinde yayılabilir ya da kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilir. Uzun süre var olabildiği gibi duşlar, yüzme havuzları ve tabi ayakkabılar gibi nemli bölgelerde daha da çoğalabilir.

Eğer enfeksiyon kaptıysanız, farklı yerlerde bir dizi mantara maruz kalmış olabilirsiniz. Soyunma odası gibi herkese açık alanlarda çıplak ayak dolaşmak, herkesin kullandığı duşları kullanmak mantarın kaynağı olabilir. Ayrıca kirli havlu, yatak çarşafı ve giysilerle (çorap ve ayakkabılar özellikle) dolaylı da olsa temas etmek de ayrı nedenler olarak sayılabilir.

Belirtileri neler? 

En çok karşılaşılan belirtiler arasında şunlar yer alıyor;

-Kaşınma

-Şişlik

-Kırmızı ve pul pul olmuş deri

-Kuru deri

-Bazı durumlarda ayağın altında yangılar olabilir ve su toplayabilir. Bu kabarcıklar derinin çatlamasına, yara olmasına ve acı verici bir hale dönüşmesine neden olabilir.

-Zaman zaman ayak mantarı ayak tabanına ve ayağın yan taraflarına yayılır ve bu bölgeler kırmızı ve pul pul olur.

-Eğer ayak mantarı varsa derinizde ve çatlamalar meydana gelmeye başlamışsa, çeşitli yaralar ve daha alttaki taze deri ortaya çıkabilir.

Nasıl giderilir? 

Ayak mantarını gidermek için enfeksiyonun şiddetine göre çeşitli yollar mevcut. Eğer belirtilerin şiddetlenmeye başladığını hissediyorsanız, doktorunuza görünün.

Ayak mantarını önlemek aslında hiç zor değil.
.
Mantar giderici uygulamaları yapıp bu sorundan kurtulduktan sonra tekrar aynı sorunla yüzleşmemek için ayak hijyenine dikkat etmeniz gerekiyor. İşte size bunun için bazı tavsiyeler;

-Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin. Aynı çifti birden fazla giymeyin.

-Ayakkabılarınızı ise üst üste en fazla 2 kez giyin. Bırakın biraz kurusunlar ve hava alsınlar. Eğer sürekli aynı çift ayakkabıyı giydiğinizi fark ettiyseniz, onları biraz uzağa göndermenin zamanı gelmiş demektir.

-Banyonuzu haftada bir temizleyin.

-Sauna gibi herkese açık mekanlarda parmak arası terlik ya da özel duş terliği giyin.

-Ev vb. iç alanlarda ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın ki ayağınız kurusun ve hava alsın.

-Ayakkabılarınızı düzenli olarak dezenfekte edin.

-Ayaklarınızın nefes almasını sağlayacak ayakkabı ve sandaletleri tercih edin.

-Havlu, çorap vb. eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın.

-Olası enfeksiyon belirtilerini keşfetmek için başta ayak parmaklarınız olmak üzere ayaklarınızı düzenli olarak inceleyin.

Ayak mantarının nüksetmesini önlemek için tavsiyeler

Her zaman, mantar giderici uygulamaları tamamladığınızdan emin olun. Zira belirtiler kaybolduktan sonra mantar deride tekrar görülebilir. Kimileri semptomlar kaybolmaya başlayınca mantar giderici uygulamayı yarıda keser. Semptomlar kaybolsa da mantar deride hala bulunabileceğinden, bir süre sonra yeniden belirtiler ortaya çıkabilir.

Giysileri sabunlu ılık suda yıkamak, ayak mantarlarına neden olan bakterileri öldürmez. Sıcak su kullanarak ve giysileri ağartarak mantarlardan kurtulma ihtimalini arttırabilirsiniz.

İnstagram da biz https://www.instagram.com/aishwabeauty/ bizi takip edebilirsiniz

Sitemizde yapılan bu açıklamaların ticari ve ya reklamsal bir amacı yoktur. Genel anlamda sıkça karşılaştığımız sorular ve yaşanılan tecrübelerin paylaşılmasıdır. Kurum olarak hizmetlerimizi görmek isterseniz hizmetlerimiz sekmesine bakarak değerlendirebilirsiniz. Burada yayınlananlar sadece bilgilendirme amacı gütmektedir. Bu anlamda konularla ilgili yapılmış araştırmalar, hocalarımızın yazmış olduğu değerli makaleleri kaynak olarak değerlendirilerek tamamen bilgilendirme amacıyla site içeriklerimiz de kullandık. Bu anlamda amacımız sadece ve sadece ziyaretçilerimizi bilgilendirmektir.
Sizler için ayrıca sıkça sorulan sorulan bölümümüzü hizmete açtık.  Bu bölümde bize hizmetlerimiz hakkında en sık sorulan soruları ve yanıtları hizmetlerimizden inceleyebilirsiniz.

sıkça sorulan sorular

İçerikte verilen bilgilerle ilgili yalnış anlaşılma ve algılarla ilgili hiç bir sorumluluk tarafımızca kabul edilmeyecektir.  İçerikte geçen bilgileri ayrıca farklı kaynaklardan araştırıp  bilgi edinebilirsiniz.

 

Back To Top